PKN
Hervormd Ameland
 
Uit de kerkenraad Uit de kerkenraad

15 juli 2025

Jaarrekeningen
Tijdens de vergadering van 20 mei werden de jaarrekeningen vastgesteld.
Besluit 1: De jaarrekening 2024 van de Diaconie is goedgekeurd. De kerkenraad verleent hiermee decharge aan het college van diakenen, de administrateur en de externe controleurs. 
Besluit 2: De jaarrekening 2024 van de kerkrentmeesters (HGA) is goedgekeurd. Ook hier wordt decharge verleend aan het college, de administrateur en de controleurs. 


Vanaf 1 juli VOG nodig voor vrijwilligers
Als kerkenraad willen wij een veilige omgeving bieden voor iedereen in onze gemeente, en in het bijzonder voor kwetsbare groepen zoals kinderen, jongeren en mensen in een afhankelijke positie. In dat kader zijn wij verplicht om voor bepaalde vrijwilligers een Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG) aan te vragen. Deze verplichting komt voort uit de landelijke regeling VOG-plicht voor vrijwilligersactiviteiten. Net als veel andere maatschappelijke en kerkelijke organisaties moeten wij erop toezien dat vrijwilligers die met kwetsbare personen werken, een VOG kunnen overleggen. Dit helpt misbruik en grensoverschrijdend gedrag te voorkomen en draagt bij aan een veilige geloofsgemeenschap. 

Hoe werkt het aanvragen van een VOG? 
De vrijwilliger vult zelf het aanvraagformulier in en ondertekent dit. Wij als kerkenraad verzamelen deze formulieren en dienen ze gebundeld in bij de burgerlijke gemeente. Voor vrijwilligers geldt er een regeling waardoor de aanvraag kosteloos is. U hoeft hiervoor dus niets te betalen. Wij begrijpen dat dit voor sommigen wellicht als een vorm van wantrouwen kan voelen. Toch willen wij benadrukken dat dit juist voortkomt uit zorg en verantwoordelijkheid – voor elkaar, en voor een open en veilige gemeente. Heeft u hierover vragen of wilt u weten of dit ook op u van toepassing is? Neem dan gerust contact op met een van de kerkenraadsleden. We denken graag met u mee.

Uit de kerkenraad van de HGA
Op zondag 1 juni namen we afscheid van drie ambtsdragers. Dieke Frantzen, Gerbrand Bruin en Marina Blok. "Ze nemen dan wel afscheid van de kerkenraad, maar niet van de kerk, niet van elkaar. We zijn hen enorm dankbaar voor hun inzet en trouw. Een deel van hun werk was zichtbaar, maar minstens zoveel gebeurde achter de schermen. Het is dankzij u allen dat de Kerk, die met Pinksteren werd geboren, nog steeds levend is. Wij vormen met elkaar de Kerk, een plek waar Gods Geest vrijelijk mag waaien en waar wij, als instrumenten, kleur en klank mogen geven aan de wereld om ons heen. Wij zijn de handen en voeten van Jezus, geroepen om onze talenten in te zetten en elkaar van dienst te zijn. Samen bouwen we aan een levende gemeenschap, een plek van verbinding en groei. " (uit de overdenking van 1 juni) Ook mochten we Sonja Ridder herbevestigen als ouderling. Dankjewel dat je nog een periode op deze manier de gemeenschap dienen wilt.

Oproepvoor nieuwe kerkenraadsleden
Er is plek genoeg voor een aantal nieuwe kerkenraadsleden! Kartrekkers, creatievelingen, mensenmensen, doeners en denkers. Zo gemêleerd als onze gemeente is, zo gemêleerd kan en mag ook de kerkenraad zijn. Wie wil vanuit het geloof in God en Jezus, de Opgestane Heer bouwen aan onze gemeente? Wij roepen u en jou op om namen voor te dragen voor nieuwe kerkenraadsleden. En ja, je mag ook jezelf voordragen, als jij je geroepen weet! Belijdende leden mogen zitting nemen in de kerkenraad, maar ook doopleden (waarbij doopleden bij de bevestiging een belijdenisvraag krijgen). 
Namenlijstjes kunnen schriftelijk, en met naam van de afzender (anders kunnen we die namen niet meenemen), ingeleverd worden bij één van de huidige kerkenraadsleden.


03 juni 2025

Over onze voorganger
Sinds 7 april is Hanna officieel ingeschreven in het register voor kerkelijk werkers bij de PKN in Utrecht. GEFELICITEERD. De kerkenraad en Hanna zijn nu druk bezig met het aanvragen van haar preekconsent. 

Kerkenraadsvergadering 22 april 
Harry Frantzen is als bestuurslid van Stichting de Plaats aanwezig om de kerkenraad een toelichting te geven op de conceptjaarrekening 2024. Ook 
wordt met elkaar gesproken over “waar staan we nu?”, “wat doen we dit jaar?” en “wat zijn de ideeën voor volgend jaar?” Vraag van Harry is: “Hoe betrek je mensen die zich hebben afgewend van de kerk, maar wel hun kinderen iets van het geloof willen meegeven?” 


Gemeenteavond donderdag 8 mei
Op https://www.hervormdameland.nl/gemeenteavonden kunt u het verslag van deze avond lezen. 

Kerkenraadsvergadering 20 mei
Als plaatsvervangend scriba is Sonja Ridder benoemd. Zij is zolang er geen nieuwe scriba is en zolang de huidige scriba niet terugkeert binnen de kerkenraad benoemd als plaatsvervanger met tekenbevoegdheid. Zodra er een nieuwe scriba gevonden is of de huidige scriba terugkeert beslist de kerkenraad of Sonja Ridder plaatsvervanger blijft. Hierdoor is de kerkenraad volgens onze Kerkorde weer tekenbevoegd bij officiële documenten, zoals de jaarrekeningen.

08 april 2025

In de periode tussen 21 januari en 08 april is er weer veel gebeurd. Wellicht hebt u meegekregen dat onze scriba wegens een hersenbloeding is weggevallen. Door het wegvallen van onze scriba merkten we hoeveel zij altijd deed. Als kerkenraad hebben we besloten al deze taken te inventariseren, maar kan het momenteel nog voorkomen dat er ergens een gat valt, onze excuses hiervoor. We willen dit zorgvuldig doen en niet te overhaast aan het werk gaan. Weet dat we er gezamenlijk de schouders onder zetten. 
Op 11 maart heeft de kerkenraad een goed gesprek gevoerd met onze gemeentebegeleider Frank Dijkstra. In dit gesprek zijn de zorgen over en naar elkaar toe uitgesproken. Zeker nu nog niet duidelijk is hoe en óf onze scriba terugkomt. Resumé van de avond was; we gaan er met elkaar voor, maar we hebben wel hulp nodig bij allerlei “kleinere” taakjes zodat wij als kerkenraad kunnen blijven besturen op hoofdlijnen. Hieronder een beknopt overzicht wat er in de afgelopen maanden op de agenda van de kerkenraad is gepasseerd.


Algemeen nieuws  
De kerkenraad gaat akkoord met het aanstellen van een vertrouwenspersoon voor de beide kerken en De Plaats, dit is nodig vanwege de verplichte aanvraag vanwege de regels rondom de 'verklaring omtrent gedrag' (VOG). Deze informatie gaat terug naar het Samen Sterk overleg tussen FDG/HGA.  
Bij datzelfde overleg tussen de FDG en de HGA is ook het preekrooster voor 2026 opgesteld. 


Onderhoud aan de kerk
Aan de zuidgevel van de Magnuskerk stonden lange tijd steigers. Het voegwerk liep uit omdat er problemen waren met de omgevingsvergunning. De kosten om de steiger langer te huren vielen daardoor iets hoger uit, maar daartegenover kwamen de kosten voor materiaal en uren juist lager uit. Al met al heeft het minder gekost dan begroot. Inmiddels is het voegwerk klaar, heeft u er al naar gekeken? Er is bijna geen verschil te zien tussen het oude en het nieuwe voegwerk, knap gedaan!

Bijeenkomsten  
Op 10 maart was er een bijeenkomst voor de verjaardag-vrijwilligers. De belangstelling voor de grote verjaardagsvisites is groeiende. Deze worden als leuk en gezellig ervaren en ook dit jaar mogen de 70+ers een uitnodiging ontvangen voor de viering van de gezamenlijke verjaardagen . 
De afgelopen maanden kon u kennismaken met onze nieuwe voorganger: Hanna Wapenaar. De kennismakingsmomenten werden goed bezocht en er werd gepraat over 'wat ligt er op je bord' - aan lekkers maar ook spreekwoordelijk, wat houd je bezig? Tijdens de kerkenraadsvergadering stonden en zullen we stil staan bij de aandachtspunten die Hanna meegekregen heeft. Zo werd in de Ambla gedeeld dat het soms ingewikkeld is om met alle moderne techniek de dienst te volgen. Door de vrijwilligers werd dit gelijk opgepakt en inmiddels kunnen bewoners in de Ambla gezamenlijk naar de kerkdienst kijken.


Bezetting van de kerkenraad  
Tijdens de kerkenraadsvergadering van 21 januari werd het rooster van aftreden binnen de kerkenraad besproken. Ouderling Sonja Ridder is aftredend, maar we zijn verheugd te melden dat zij bereid is een derde periode van vier jaar ouderling te zijn. Van het CCBB is er toestemming gekomen dat Sonja naast ouderling tot 16 januari 2026 toegevoegd diaken is. Dan moet er zijn voorzien in een structurele oplossing voor de diaconie. 
Tijdens de vergadering van het college van kerkrentmeesters op 27 februari heeft Gebrand Bruin laten weten per 1 juni 2025 te stoppen. Hij legt zijn ambt als ouderling-kerkrentmeester dan neer. Het college en de kerkenraad betreuren zijn besluit maar zijn dankbaar voor al datgene dat hij in zijn ambtsperiode voor onze gemeente heeft gedaan. 
Dieke Frantzen heeft de kerkenraad op 28 februari schriftelijk geïnformeerd over haar besluit om per 15 maart zowel haar voorzitterschap van het college van kerkrentmeesters als ook haar ambt als ouderling-kerkrentmeester neer te leggen. Dit betreuren wij als kerkenraad zeer, maar wij respecteren haar keuze. Zij verdient ons respect en grote dankbaarheid voor al datgene wat zij in de afgelopen twee jaar voor ons als gemeente gedaan heeft in haar ambt. 
Aangezien we sinds 1 februari weer een voorganger hebben, heeft de kerkenraad er een nieuw gezicht bij. Op 25 februari was Hanna Wapenaar als onze voorganger voor het allereerst in haar leven aanwezig bij een kerkenraadsvergadering. Op 7 april gaat Hanna naar Utrecht om voor de Geschiktheidscommissie Generale Synode een soort van examen af te leggen. We wensen haar succes en hebben alle vertrouwen in een goede uitkomst!


Verkoop kerk Ballum  
Op 1 maart ontving de kerkenraad van het CCBB een mail met een felicitatie over de verkoop van het kerkgebouw en de pastorie van Ballum. In de nieuwsbrief heeft u kunnen lezen over de plannen voor de gebouwen; dagbesteding en begeleid wonen waarbij de kerk voor rouw- en trouwdiensten beschikbaar blijft. Zo blijft het een huis voor de gemeenschap, of, zoals in het artikel ook stond: 'Godshuis wordt mensenhuis.' 
Op zondagmiddag 6 april hebben we met elkaar de laatste eredienst in de kerk van Ballum gehad. Een dankdienst waar zovelen deze plek als thuis hebben mogen ervaren. En dat Hij die is, die was, en die zijn zal, van daaruit ook met ons mee zal gaan. In het volgende kerblad volgt een uitgebreid verslag. 


Jaarrekening 
Sjouke Winia was aanwezig bij de vergadering op 25 februari. Hij leidde ons door de jaarrekeningen 2024 van de Diaconie en de HGA. Na de toelichting door hem bleven weinig vragen over. De enkele die werden gesteld kon hij duidelijk en naar tevredenheid beantwoorden. Op de eerstvolgende gemeenteavond zal de jaarrekening gepresenteerd worden. Sjouke zal daarna de stukken, na controle door onze twee onafhankelijke controleurs, samen met de jaarverslagen van de Diaconie en de HGA doorsturen naar het CCBB.

21 januari 2025

Er is in deze editie van het Kerkblad niets bijzonders te melden vanuit de kerkenraad.

26 november 2024

Van de diaconie
De diaconie heeft goed nieuws: sinds september is ons team versterkt door de komst van Willy Fischer-Schüller als diaconaal rentmeester. Willy maakt wel deel uit van het team van de diaconie, maar treedt niet toe tot de kerkenraad. Zij zal niet worden bevestigd in het ambt.
Samen met Janke telt de diaconie nu weer twee leden. Tot 31 december 2024 fungeert Sonja Ridder nog steeds als toegevoegd diaken, waardoor het vereiste aantal van 3 personen wordt gehaald. 
De diaconie is dus nog steeds ijverig op zoek naar minstens één nieuwe collega: dit mag een diaken zijn maar ook een diaconaal rentmeester. De diaconie vergadert zelf vier keer per jaar, meestal op middagen. Aan die vergaderingen nemen zowel de diakenen als de diaconaal rentmeesters deel. Daarnaast vergaderen de diakenen met de kerkenraad. Voor 2025 staan 11 kerkenraadsvergaderingen gepland. 
De diakenen stellen, samen met de diaconie van de FDG, voor het hele jaar een collecterooster op voor de diaconale doelen, zowel regionaal, landelijk en wereldwijd.
De diakenen verzorgen mede zo'n vier keer per jaar het Heilig Avondmaal in de erediensten. 
In december organiseren de diaconieën de voedselbankactie. 
De diaconie beschikt over een caravan op camping Kiekduun in Buren, waarvan door de Stichting Prettige Vakantie uit Zwolle gebruik gemaakt wordt om mensen uit de groep van de minima een week vakantie te laten vieren. De diaconie verzorgt het beheer en de schoonmaak van de caravan door de inzet van vele vrijwilligers van Ameland. 
Bovenstaand zijn de vaste activiteiten genoemd waarmee de diaconie actief is. Daarnaast zijn er "losse" projecten waaraan de diaconie haar medewerking verleent.  Iets voor jou? Neem contact op met Janke!


17 september 2024

Van de diakenen en kerkrentmeesters
Tientallen jaren lag de zorg voor het beheer, de inning van de pacht en erfpacht in de vertrouwde handen van Anneke Touwen. Ze deed dit met volle overgave en tot grote tevredenheid van zowel het College van Diakenen als voor het College van Kerkrentmeesters. Nadat ze aangaf deze werkzaamheden te willen beëindigen, zijn we op zoek gegaan naar een nieuwe beheerder.
We hebben die gevonden bij het bureau KKG. Zij introduceren zichzelf als volgt: KKG is meer dan 70 jaar dé vastgoedspecialist voor de kerken en aanverwante organisaties in de Protestantse Kerk in Nederland (PKN). Hun rentmeesters kunnen u veel werk uit handen nemen. Zij hebben jarenlange ervaring en zijn deskundig, zowel op het terrein van het vastgoed als in de kerkelijke wereld. Zij kunnen het volledige beheer van het vastgoed doen (zoals het maken, bewaken en verlengen van diverse soorten contracten, het innen van huren/pachten, het onderhouden van de contacten met de pachters/huurders van het college van kerkrentmeesters etc.). Zij kunnen u ook ondersteunen bij incidentele zaken zoals de bemiddeling of advisering bij aan- en verkoop van grond en gebouwen. De rentmeesters staan altijd ten dienste van de plaatselijke kerken en zijn erop gericht om optimaal rendement voor hen te behalen. Het zorgvuldig beheren van grond en gebouwen vergt veel specfieke kennis en ervaring. Die hebben zij in huis en zij helpen u graag. Nadat we kennis hadden gemaakt met de rentmeester die onze zaken gaat behartigen Doeke Piet Reitsma hebben we met een gerust hart de zaken kunnen overdragen.
De ( erf ) pachters krijgen binnenkort een brief met de contactgegevens en kunnen een kennismakingsgesprek met Doeke Piet verwachten. We hebben op gepaste wijze Anneke bedankt voor alle tijd en energie die zij aan deze werkzaamheden heeft besteed en gezellig afscheid van haar genomen.
Dieke Frantzen, Sonja Ridder, Janke de Boer


Van de diaconie
Zit u ook wel eens in de kerk en denkt u tijdens de collecte: "Wie collecteert er nu weer? En wat gebeurt er met dat geld? Contant in het 'ponkje of overgemaakt..."
Wel, aangezien Janke de Boer als enige officiële diaken, de heer Willem de Boer uit Dokkum (in de vergaderingen) en Sonja Ridder als toegevoegd diaken fungeren, hebben we soms wat meer hulp nodig en mogen wij onze kerkcollega's laten collecteren. Zo mooi dat dit ook samen met de Federatie gedaan wordt.
Nu hebben we het nieuwe collecterooster voor 2025 samen met de diaconie van de Federatie, Marianne v.d. Laag, opgesteld. Waardevol deze samenwerking, want ook Marianne heeft afscheid moeten nemen van haar drie collega's: Jaap Werkman, Myriam Lublink en Bert Cordes. 
Het is dan best moeilijk om alle financiële taken van een Diaconie te kunnen besturen.
Dan het collectegeld: Dat wordt door ons in de kerk geteld, vervolgens gestort en het geldbedrag wordt doorgegeven aan onze administrateur, Sjouke Winia. Hij zorgt ervoor dat dit volledig wordt overgemaakt naar het tijdens de dienst genoemde doel. Ook de bedragen die worden overgemaakt naar de bankrekening via de QR-code worden doorgezet naar het goede doel.
Al is het een klein groepje, een handjevol, we hebben een prachtige samenwerking in al het kerkenwerk. En ja natuurlijk is onze wens om meer handjes die kunnen helpen. Maar tot zover zijn onze beide diaconieën blij en geeft het voldoening met dat wat we mogen doen in en rondom de kerk!
Sonja Ridder en Janke de Boer


Cultuurkerk Nes nog niet in gebruik voor uitvaartdiensten 
Na de Amelander herfstvakantie zal een overleg plaatsvinden tussen de kerkenraad en de directeur van de STAM William Beijaard. De STAM is bereid in de wat verdere toekomst de opstellingen in het kerkmuseum mobiel te maken, nadat daarvoor subsidie is ontvangen. In geval er dan een verzoek komt voor een uitvaartdienst kan ruimte gecreëerd worden voor ongeveer 60 zitplaatsen.

Uit de kerkenraad HGA
Misschien vindt u het gek maar voor  kerkenraden is de zomer een relatief rustige periode. Het is wel een tijd van elke week dubbele diensten met dubbele kindernevendiensten, maar dankzij de inspanning van velen hebben we alles goed kunnen bemensen. Zowel in Nes als in Hollum mochten we ons verheugen in goede belangstelling voor de kerkdiensten en via de stream. 
Na de zomer barst het vergaderseizoen weer los in alle heftigheid en moet over een scala van onderwerpen worden bijgepraat. Wel, intussen hebben we alles weer "op een rijtje" en zijn we in alle processen weer op de hoogte van de actuele stand van zaken. Een fijn gevoel. 
"Ruimte voor Woord en Geest" - PKN 
In juni 2024 heeft de PKN het eindrapport ambtsvisie laten verschijnen, een 33 bladzijden tellend stuk met een visie waar binnen de PKN 20 jaar op is gezucht om zover te komen. 
Wanneer onze gemeente niet vacant zou zijn, dan zouden we dit rapport kunnen bewaren voor een regenachtige wintermiddag bij de centrale verwarming. Omdat we op dit moment echter wèl op zoek zijn naar een nieuwe voorganger (m/v/x) vallen we hier meteen met onze neus in de actualiteit. 
Aanleiding en achtergrond voor het rapport vormt het feit dat er nauwelijks theologen in opleiding zijn omdat er geen belangstelling meer voor is en dat van de momenteel werkende beroepsgroep 50% binnen tien jaar met emeritaat gaat. 
Het feit dat onze beroepingcommissie in de eerste ronde van de werving slechts één kandidaat heeft kunnen spreken, blijkt al dat er schaarste is aan predikanten. 
Het rapport van de PKN is uitgebreid en zeker voor kerkenraadsleden helemaal niet gemakkelijk te lezen. Kern van de zaak is dat er vanaf heden drie ambten gaan zijn binnen de PKN, namelijk die van kerkelijk werker, pastor en predikant. 
Een kerkelijk werker is werkzaam in een deelgebied van een kerkgemeenschap, zoals bijvoorbeeld ouderenpastoraat of jongerenwerk. 
Een pastor en een predikant zijn beide werkzaam in het hele scala aan werkzaamheden binnen een kerkgemeenschap; beide hebben de aanspreektitel dominee. Een pastor is veelal HBO-opgeleid, een predikant heeft de theologische universiteit afgerond. 
In het rapport zijn van de drie ambten functieprofielen opgenomen. Wanneer je de profielen van pastor en predikant naast elkaar legt komt als onderscheidend verschil naar voren dat van de predikant een verdergaand strategisch inzicht en probleem-oplossend vermogen mag worden verwacht.
Wel, wel, wel: voer voor een heel interessante discussie binnen de kerkenraad, dat valt te begrijpen. Na een poosje was toch de eensluidende conclusie: strategisch inzicht en probleemoplossende vaardigheden leer je niet op school en ook niet op de universtiteit. Iemand heeft dat vermogen als mens wèl of juist niet.  
Zoeken we dan iemand die dat vermogen heeft? Gezien de uitdagingen die we voor ons zien in de nabije en verdere toekomst is de kerkenraad van mening dat "een leider (m/v/x) met goede strategische inzichten en vaardigheden" een grote steun  voor onze gemeente kan betekenen. 
De kerkenraad zal de beroepingscommissie laten weten dat een pastor èn een predikant welkom zijn met de vraag te onderzoeken of deze mens op strategisch gebied bekwaam is.


16 juli 2024

Jaarcijfers
De jaarcijfers van 2023 zijn aangeleverd bij het CCBB. Daar is door veel mensen hard aan gewerkt: administrateur Sjouke Winia, externe controleurs Meindert Kramer en Girbe Braakman, de colleges van diakenen en kerkrentmeesters èn de kerkenraad in zijn geheel. Er is een ter inzage legging geweest en een presentatie op de gemeenteavond. Elk jaar komen er wel kritsche vragen en opmerkingen van het CCBB, maar omdat in het najaar van 2023 ook al een langjarige meerjarenbegroting is ingediend als ondersteuning van de aanvraag om een volledige predikantsplaats te krijgen, verwacht de kerkenraad weinig opzienbarends van de reactie van het Classicaal College voor de Behandeling van Beheerszaken.

Beleidsplan 2023-2027
In 2023 heeft de kerkenraad met vereende krachten een nieuw beleidsplan opgesteld en uitgegeven, u treft het aan op de website. Het proces was al gaande, maar kreeg een extra drijfveer doordat de gemeente vacant raakte. Bij het verzoek een nieuwe predikant te benoemen moet een actueel beleidsplan worden aangeleverd. 
Omdat de kerkenraad van mening is dat een beleidsplan niet een statisch document is, is besloten er een dynamisch beleidsplan van te maken, dat elk jaar zal worden bijgesteld naar de eisen van de tijd en de ontwikkelingen in de gemeente. Op het moment dat het beleidsplan 2.0 2024-2028 gereed is, zal dit op de website worden geplaatst en krijgt u daarvan bericht. Het is goed om met actuele documenten te werken en de cijfers van de meerjarenbegroting te kunnen vergelijken met de voorgenomen beleidsbeslissingen in het beleidsplan. 


Diaconie 
Het is geen nieuws dat onze diaconie al langere tijd onderbemenst is. Intussen is Janke de Boer-Kuipers bevestigd als diaken. Zij neemt de rol van voorzitter op zich. Ouderling Sonja Ridder vervult voor het tweede jaar een dubbelrol, zij is ook nog toegevoegd diaken. Willem de Boer uit Dokkum (82!) is als lid van het BMCV (Breed Moderamen van de Classicale Vergadering) ook toegevoegd diaken, dit tot einde 2024. Willem is een wandelende encyclopedie waar het betreft regels, voorschriften, bevoegdheden en structuren. Binnenkort gaat hij uitleggen hoe reservefondsen moeten worden opgezet. 
Janke en Sonja nemen wekelijks de dikke stapel post door van de diaconie: de goede doelen weten de kerken te vinden. Voor de diaconie zijn voor heel 2024 vier vergaderingen geagendeerd. 
Na de zomer zal het project "Prettige Vakantie" voor mensen uit Zwolle in de caravan van de diaconie in Buren worden geëvalueerd. De schoonmaak zal vanaf 2025 worden uitgevoerd door een professioneel bedrijf. 
Het beheer van de gronden van de diakonie en de kerkrentmeesters is per 1 juni in handen gesteld van bureau SKK. 
Voor de diakonie is de kerkenraad op zoek naar twee diakenen en een diakonaal rentmeester. De laatstgenoemde maakt geen deel uit van de kerkenraad en behoeft alleen de vier vergaderingen van de diakonie zelf bij te wonen. De "reguliere" diakenen vergaderen zelf vier keer per jaar en daarbij acht keer per jaar in de kerkenraad. Wie komt ons helpen?


Ouderlingen 
Het college van ouderlingen moet verder zonder Hanneke Ruijgh-Wansink. De impact daarvan is nog nauwelijks te beseffen. 

Preekrooster 2024 en 2025
Het preekrooster voor 2024 is op twee uitzonderingen na ingevuld met gastpredikanten. Het rooster voor 2025 is gereed en moet nu worden ingevuld. Lobke Winia is degene die gastpredikanten zoekt en uitnodigt, Hanneke roostert de gastpredikanten in en zorgt voor de nodige communicatie die vooraf gaat aan een preekbeurt en dat is heel veel. Voorlopig blijft Hanneke deze taak uitvoeren. In geval dat dat niet lukt gaat die taak terug naar de scriba. 

Ouderling van dienst
Met het vertrek van Hanneke moet ook het rooster voor de ouderlingen van dienst worden herschikt. We zitten precies in de tijd van veel dubbele diensten, wat inhoudt dat er met minder mensen meer werk moet worden verricht. Best even een dingetje dus. 

Uitvaartplechtigheden
Duidelijk is te merken dat de tijden veranderen: dit is goed af te lezen aan de gewoontes bij onze uitvaartplechtigheden. Veel plechtigheden worden nog op Ameland gehouden, ook al volgt daarna een gang naar een crematorium aan de vaste wal. 
Het is de wens van velen om vanuit het eigen dorp te worden begraven/gecremeerd. Voor zover het Ballum en Nes heeft betroffen kon aan die wens van de nabestaanden worden voldaan: de plechtigheden zijn gehouden in de kerk van Ballum en in de Vermaning in Nes. 


Cultuurkerk Nes Kerkplein
Er is door de ouderlingen een afspraak gemaakt met de directeur van de Stichting Amelander Musea voor een gesprek over de toekomstige mogelijkheden ten aanzien van het houden van uitvaartplechtigheden vanuit de nieuw ingerichte cultuurkerk op het Kerkplein in Nes. Het resultaat van het gesprek wordt positief tegemoet gezien. 

Kerkgebouw Ballum
Ook in Ballum zal bij de verkoop van het kerkgebouw door het college van kerkrentmeesters worden bepleit dat het houden van uitvaatplechtigheden behoort tot de voorwaarden voor verkoop. Wanneer de overdracht op zeker moment een feit is zal het college van ouderlingen de zorg rond de uitvaarten op zich nemen. 

Algemeen
De recente ervaring is dat wensen voor een uitvaart diverser worden. De klassieke dienst met predikant, ouderling, organist en traditionele liederen bestaat zeker nog. Steeds vaker wordt gevraagd naar een mengvorm: eigentijdse aansprekende ingespeelde liederen, eigen verhalen en een dominee ter begeleiding. Of alleen de huur van een kerkgebouw waarin een bijeenkomst wordt gehouden met bijvoorbeeld een spreker van het Humanistisch Verbond. 

Volop in beweging
Onze ouderlingen zijn zeker bereid hierin mee te bewegen en gaan graag met families in gesprek!

Het wijkwerk: "geef me er vijf!"
Een aantal jaren geleden zijn de ouderlingen begonnen het wijkwerk om te vormen van bezoekwerk tot een verlengstuk van het pastoraat. Afgekeken van Heerenveen werd aan de slag gegaan met het thema: "geef me er vijf!". Bedoeling is dat één medewerker vijf gemeenteleden het hele jaar door in de gaten houdt op het gebied van (geestelijk) welzijn. Bezoekjes met de bedoeling pastoraal iets voor de gemeenteleden te kunnen betekenen. De medewerkers staan in nauw contact met de pastores en zorgen ervoor dat er een predikant op bezoek komt wanneer professionele bijstand nodig of gewenst is. 
Tweemaal per jaar vindt overleg plaats tussen de ouderlingen, de predikant (momenteel vacant) en de medewerkers.  Op 18 juni vond er zo'n bijeenkomst plaats en dat was, net als vaker, een heel nuttige en leerzame bijeenkomst. 
Onze medewerkers in de gemeente maken aan den lijve mee wat er leeft onder de gemeenteleden en geven dat mee aan de ouderlingen, zonder dat er persoonlijke situaties aan de orde komen. Het werk wordt uiteraard beschouwd als vertrouwelijk. 
Verheugend is dat Jannie Wijnberg haar taak weer gaat oppakken, na een jaar afwezigheid om gezondheidsredenen. Hennie Hiddema, die inviel voor Jannie krijgt zelf vijf gemeenteleden die nu nog op de "wachtlijst" staan. Momenteel springen een aantal ouderlingen ook zelf bij in het bezoekwerk omdat er nog medewekers worden gezocht voor dit zeer dankbare werk. Wie wil helpen?

 
 
 
Erediensten:

Magnuskerk;
Oosterlaan 2 Hollum
Herenwegkerk;
Herenweg 4 Hollum
Vermaning;
Vermaningspad 1 Nes


Zondag 21 september
09.30 uur Magnuskerk Hollum
Mw. Hanna Wapenaar
via
YouTube
-----------------------------------
Zondag 21 september
10.45 uur Vermaning Nes
Mw. Hanna Wapenaar
-----------------------------------
Zondag 28 september
10.00 uur Herenwegkerk Hollum
ds. Rob Workel
via
YouTube
-----------------------------------
Zondag 05 oktober
10.00 uur Magnuskerk Hollum
Mw. Hanna Wapenaar
via
YouTube
-----------------------------------
Zondag 12 oktober
10.00 uur Herenwegkerk Hollum
Kerk-School-Gezinsdienst
ds. Anne-Meta Kobes-Gerritsen
via
YouTube
-----------------------------------
Zondag 19 oktober
09.30 uur Magnuskerk Hollum
ds. Anne-Meta Kobes-Gerritsen
via
YouTube
-----------------------------------
Zondag 19 oktober
10.45 uur Vermaning Nes
ds. Anne-Meta Kobes-Gerritsen
-----------------------------------
Zondag 26 oktober
Broederschapsdag
10.00 uur Herenwegkerk Hollum
ds. Anne-Meta Kobes-Gerritsen
via
YouTube
-----------------------------------
Zondag 02 november
Startzondag
10.00 uur Magnuskerk Hollum
Mw. Hanna Wapenaar
via
YouTube
-----------------------------------
Zondag 09 november
09.30 uur Herenwegkerk Hollum
ds. Anne-Meta Kobes-Gerritsen
via
YouTube
-----------------------------------
Zondag 09 november
10.45 uur Vermaning Nes
ds. Anne-Meta Kobes-Gerritsen
-----------------------------------
Zondag 16 november
10.00 uur Magnuskerk Hollum
ds. Adri Terlouw
via
YouTube
-----------------------------------
Zondag 23 november
Eeuwigheidszondag
09.30 uur Magnuskerk Hollum
Mw. Hanna Wapenaar
via
YouTube
-----------------------------------
Zondag 23 november
Eeuwigheidszondag
11.00 uur Herenwegkerk Hollum
ds. Anne-Meta Kobes-Gerritsen
via
YouTube
-----------------------------------
Zondag 30 november
1e advent
viering Heilig Avondmaal
10.00 uur Magnuskerk Hollum
Mw. Hanna Wapenaar
via
YouTube
-----------------------------------
Zondag 07 december
2e advent
10.00 uur Herenwegkerk Hollum
ds. Afke Boezewinkel
via
YouTube
-----------------------------------
Zondag 14 december
3e advent
09.30 uur Magnuskerk Hollum
Mw. Hanna Wapenaar
via
YouTube
-----------------------------------
Zondag 14 december
3e advent
10.45 uur Vermaning Nes
Mw. Hanna Wapenaar
-----------------------------------
Zondag 21 december
4e advent
10.00 uur Herenwegkerk Hollum
ds. Anne-Meta Kobes-Gerritsen
via
YouTube
 
 
  Protestantsekerk.net is een samenwerking tussen de dienstenorganisatie van de Protestantse Kerk in Nederland en Human Content Mediaproducties B.V.